سفارشی سریال پلیسی نمی سازم

سریال پلیسی می‌تواند جذاب باشد و لازم نیست یک پیام اخلاقی داشته باشد؛ چرا که این پیام‌ها می‌توانند در لایه‌های کار دیده شوند اما هدف من دادن پیام اخلاقی به مخاطب نیست.

سریال پلیسی می‌تواند جذاب باشد و لازم نیست یک پیام اخلاقی داشته باشد؛ چرا که این پیام‌ها می‌توانند در لایه‌های کار دیده شوند اما هدف من دادن پیام اخلاقی به مخاطب نیست.

پوریا آذربایجانی کارگردان «نوار زرد» که اولین سریال خود را در تلویزیون تجربه کرده است، درباره حساسیت‌های ساخت مجموعه‌های جنایی معتقد است: سریال پلیسی می‌تواند جذاب باشد و لازم نیست یک پیام اخلاقی داشته باشد؛ چرا که این پیام‌ها می‌توانند در لایه‌های کار دیده شوند اما هدف من دادن پیام اخلاقی به مخاطب نیست.

پوریا آذربایجانی درباره حساسیت‌های نمایش تصویر پلیس در سریال‌ها، یادآور شد: اگر سریالی در ژانر پلیسی می‌سازم که پیامی هم دارد، این پیام در لایه‌های زیرین کار باید دیده شود، اما به طور کلی هدف من دادن پیام نیست. در درجه اول ما سریالی می‌سازیم که اتمسفر خوبی داشته باشد، قهرمان دوست‌داشتنی داشته باشد و داستان‌های جذابی برای مخاطب بسازد که مخاطب سراغ جم تی‌وی نرود.

این کارگردان در ادامه با یادآوری اینکه پیش از سریال «نوار زرد»، فیلم سینمایی و چند تله‌فیلم‌ ساخته است،گفت: «نوار زرد» اولین تجربه من در سریال‌سازی است که تجربه نسبتا جذابی است.

وی درباره معیارهایی که برای انتخاب یک فیلمنامه پلیسی دارد، یادآور شد: اصولا کاری را که فکر می‌کنم درست است، انجام می‌دهم و بابت آن هم خیلی وقت‌ها هزینه می‌دهم اما معمولا سعی می‌کنم کاری که فقط یک سفارش صرف باشد انجام ندهم. نتیجه‌اش این است که احساس می‌کنم سریال یک اثر خوب می‌شود و واقعا کاراکترهای سیاه و سفید اصلا ندارد.

آذربایجانی با اشاره به کاراکتر پلیس امیر آقایی که به عنوان بازیگر نقش اصلی در سریال «نوار زرد» حضور دارد، یادآور شد: کاراکتر اصلی ما امیر آقایی واقعا بدون اشکال و بدون اشتباه نیست. در اجرا هم تلاش خودمان را می‌کنیم شخصیتی واقعی از پلیس تصویر کنیم. حتی ممکن است از جانب پلیس مشکلاتی بعدا ایجاد شود و از کارمان ایراد بگیرند با این حال در بخش‌هایی از کار که در ناجی هنر با حضور سردار منتظرالمهدی و مابقی دوستان دیده شده است، ظاهرا مشکلی نبوده است.

این کارگردان درباره‌ی نشان دادن شخصیت پلیس در تلویزیون گفت:‌ در حال حاضر یک عزم جدی وجود دارد برای اینکه یک پلیس دوست‌داشتنی در سریال «نوار زرد» نشان دهیم و مردم فکر نکنند که پلیسی که در تلویزیون می‌بینند با پلیس واقعی متفاوت است.

او همچنین درباره فیلمنامه «نوار زرد» که به قلم کریم لک‌زاده نوشته شده است، یادآور شد: پیش از این محمدرضا شفیعی فیلمنامه را به من معرفی کردند و من آن را خواندم و پس از آن با نویسنده آشنا شدم. کریم لک‌زاده نویسنده بسیار خوبی است و کاملا آن فرمول‌هایی که باید در نگارش رعایت کند را برای جذابیت و خوش‌ساخت شدن سریال رعایت کرده است و به نظرم نتیجه مثبتی خواهد داشت. اما به هر حال ما هم جاهایی به فراخور موقعیت‌هایی که در تولید ایجاد می‌شود کار بازنویسی را انجام می‌دهیم.

این کارگردان درباره انتخاب بازیگران نیز یادآور شد: امیر آقایی به عنوان شخصیت اصلی این سریال از گزینه‌هایی بودند که توانستند به نقش پلیس نزدیک‌تر شوند. ایشان هم پس اینکه فیلمنامه را خواندند پذیرفتند نقش اصلی را ایفا کنند.

آذربایجانی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه موسسه ناجی هنر سفارش‌دهنده سریال «نوار زرد» بوده است، آیا ممکن است ایده‌های خود را به سریال تحمیل کرده باشد، گفت: ممکن است هر سفارش دهنده‌ای ایده‌ای داشته باشد که شاید حق هم داشته باشد اما این طور نبوده است که ایده خود را تحمیل کند اما من اصولا سعی می‌کنم کارم را درست انجام دهم یعنی اگر فکر کنم بازیگری برای نقش مناسب نیست حتما آن را مطرح می‌کنم کما اینکه این اتفاق افتاده است. فیلمسازی کار گروهی است و همه افراد باید کنار هم حرکت کنند تا یک اتفاق بوجود بیاید.

این کارگردان در پایان با اشاره به اینکه اصولا رسالت پیام‌آوری را در آثارش دوست ندارد، اظهار کرد: کار من پیام‌رسانی نیست و لزوما لازم نیست یک سریال پیام اخلاقی داشته باشد. اگر پیامی داشته باشد در لایه‌های کار دیده می‌شود.

منبع: ایسنا

 

دسته بندی
ارتباط با ما
مجموعه‌های مرتبط